top of page

Frida Sjöberg & Filippa Öinert på EM

Under denna vecka avgörs såväl Junior-EM som senior-EM i olympiska viktklasser i Tallin, Estland.

Sverige har en stor trupp på plats då både junior- och seniorlandslagen är på plats.

Malmö Taekwondo har två representanter, en i vardera landslag.


Filippa Öinert, Sverigeetta i junior damer -49, gör mästerskapsdebut. Hon har vunnit flera matcher under vårens internationella tävlingar och vi tror och hoppas på en stark prestation.

Frida Sjöberg, Sverigeetta i senior damer -67, tävlade VM tidigare i år och får nu chans att revanschera sig på EM. Frida har, trots sina blott 18 år, tävlat internationellt i många år och mött de allra flesta i världseliten. En bra dag kan hon slå vem som helst - och självklart hoppas vi att hon gör en stark insats idag.


Båda tjejerna tävlar idag fredag. Mommo är med tjejerna som landslagscoach.


Tävlingarna streamas på följande länk:

European Taekwondo Union https://watch.recast.tv/user/5OBw1



300 visningar

Senaste inlägg

Visa alla

Höstens nybörjarintag har varit en succé. Vi har fått välkomna över 100 nya barn till våra olika barngrupper och det är något som gläder oss oerhört mycket. Dock är det viktigt för oss att barngrupp

Nu är det dags för en uppsamlingsgradering för de barn som inte hade chansen att gradera sig i under vårterminen/maj. Omgraderingen sker lördagen den 9:e september 10.00 på Celsiusgatan 31. Efter godk

bottom of page