top of page

Ny internationell medalj!

15 apr. 2024
1 min läsning

I helgen avgjordes G2-tävlingen Serbia Open, en av Europas största tävlingar. Malmö Taekwondo ställde upp med 4 utövare (Lea, Filippa, Lucy och Marija).


Denna tävling bjöd på väldigt tufft motstånd i samtliga kategorier. Det hindrade dock inte våra utövare från att visa sin klass och för andra G-klasstävlingen i rad tar vi med oss medalj hem.


Filippa fortsätter att visa att hon är en av Europas bästa juniorer när hon för andra gången i rad plockar hem en internationell medalj, denna gång en bronsmedalj! På vägen dit slår hon ut starkt motstånd på ett imponerande sätt! Värt att notera är att även 14-åriga Marija gör en fin tävling och är ytterst nära medalj men ser sig slagen i kvartsfinalen.


Vi gläds såklart åt våra framgångar samtidigt som vi förbereder oss för tävling på hemmaplan kommande helg - då ska 45 grymma Malmöutövare upp på mattan!



 
 
 

Senaste inlägg

Visa alla
Omgradering barngrupperna

För de barn som missade vårens ordinarie graderingar finns nu möjlighet att genomföra graderingen. Graderingen sker på klubben (Celsiusgatan 31) Lördag 12 september 09.00 Anmälan sker via mail till mo

 
 
 
Terminsstart HT26 - Oxie

Då börjar det närma sig slutet av sommaren. Kanske lite trist, men som tröst börjar den ordinarie terminen i Oxie Måndag den 3/8 kör vi igång i Kungshögaskolans idrottshall Tiderna är som vanligt: Bar

 
 
 
Vårens graderingar - datum & anmälan

Samtliga graderingar kommer att ske på klubben på Celciusgatan 31. Under graderingsdagarna utgår alla andra ordinarie träningspass Anmälan kan göras på två sätt, direkt i klubbshopen eller via BG-inbe

 
 
 

Kommentarer


  • facebook
  • instagram

©2018 by Malmö Taekwondo

bottom of page